ROZPAD HEMOGLOBINU
A: V těchto orgánech pak proces rozpadu vypadá takto:
1. Nejdříve se odštěpuje globin, ten se rozpadá na jednotlivé AMK a ty jsou v těle znovu využívány.
2. Z hemu se odštěpí železo, naváže se na transferin a je přesunut buď do kostní dřeně nebo se přesouvá do zásobáren železa, kde je uložen jako feritin nebo hemosiderin.
3. Zbytek Hb je oxidován na biliverdin a ten je redukován na bilirubin.
4. Bilirubin se dostává do plazmy a zde se váže na albumin.
5. V komplexu s bilirubinem se dostává do jater, zde je konjugován s kyselinou glukuronovou ( z toho vyplívá přímý nebo-li konjugovaný bilirubin )
6. Z jater se bilirubin dostane do žlučových cest a zde se redukuje na URG a sterkobilinogen. Z nich se oxidací tvoří žlučové barvivo sterkobilín ( to zabarvuje stolici ). Malá část urobilinogenu se ze střeva vstřebává do krve a krev do ledvin a pak do moče. Při poruchách jaterní funkce se pro narušení tohoto koloběhu hromadí v krvi bilirubin.Uzávěrem žlučových cest vzniká acholická krev.
B: Odlišně probíhá zánik ery, jestliže proběhne hemolýza ery ( rozpad ) intravaskulárně ( v cévě ):
Zde se hemoglobin rozpadne na globin+železo+ zbytek. Zbytek se váže na bílkovinný nosič- heptoglobin a ten tvoří spolu s Hb Hemoglobin- heptoglobinový komplex. Ten je z oběhu odstraňován játry a slezinou, v nichž je velké množství makrofágů.
V krevní plazmě koluje i další nosičová bílkovina – hemopexin
Vazba Hb látek na bílkovinné nosiče chrání při nadměrné hemolýze proti poškození a přetížení ledvin. Přítomnost volného Hb nevratně poškozuje ledviny.
Podporujeme: