Bodné a řezné rány
Bodné rány:
-jsou více hluboké než široké.Okraje bývají ostré, záleží na ostrosti předmětu, je- li ostrý, tak rána je hluboká a vchod není široký, pokud není předmět ostrý, okraje bývají pohmožděné a vchod nekopíruje průřez předmětu.
Jsou – li bodným nástrojem nůžky, mohou být vpichy i dva.hloubka může být různá od délky nástroje-může být i větší, pokud je např. zmáčknut obsah břišní dutiny.
Bodný kanál nemusí být přímý, může se rozdvojit. Má tvar písmene „Y“ pokud bodne, povytáhne a bodne znova.
Příčinou smrti bývá:
-vykrvácení,
-zakrvácení dutiny-např plic,břišní dutiny, vzduchová embolie(vysvětleno dále), vdechnutí krve,při poranění plíce,
Výskyt:
-bodná rána je často spojena s vraždou.
Při usvědčování vraha se často argumentuje že oběť se nabodla(ve skutečnosti je to málo pravděpodobné-k hluboké bodné ráně by bylo třeba paži silně zapřít aby hrot nástroje při náhodném bodnutí pronikl hluboko).
náhoda –hůlka při lyžování, tyč zábradlí, oštěp
řezné rány:delší než hlubší
okraje jsou hladké, spodina rány je hladká, rány bývají úzké a nezejí(nejsou rozšklebené).rána je hlubší uprostřed a mělčí při okrajích.
Protože jsou ostře přerušeny cévy tak rány silně krvácí, a mohou snadno vést k vykrvácení.Je li to řezná rána na krku, příčinou úmrtí může být
vzduchová embolie-do obnažené žíly(ne tepny-ta má ve stěně svalovinu a ta se smrskne při narušení) se nasaje vzduch –ten jde do srdce, to vzduch vmete do plic, kde se dostane do malých cév které ucpe.Je li vzduch více, a dostane se do srdce-srdce se zastaví.
řezná rána pilou:
1) kotoučovou- rány jsou „zubaté“, hluboké a mají charakter tržných ran,jsou velmi devastující(snadno amputace končetiny-neztišitelné tepenné krvácení pokud se nejedná hned )
2) normální pilou-obvykle ne tak hluboké, spíše se smekne po končetině.
Výskyt:
Nahodile:
-pořežeme se,
Sebevraždy:
-tam kam si dosáhne(zápěstí) a tam kde tuší že jde tepna, na krku(obvykle smrtelné),naopak zápětí méně nebezpečné.
Vraždy:
-často v kombinaci s bodnými ranami.nejspíše na rukou, když se obět brání. Rozkouskovávání mrtvoly-v konečné fázi vraždy.
-způsob porcování oběti může napovědět na povolání pachatele-jinak tělo rozdělí laik, řezník, anatomický laborant, lékař…